Skip to content

Etkilenen Ürünler
Yeastar S412 Hibrit Telefon Santrali ve S20 IP Santral

Yapılan Değişiklik

S412 ve S20 artık çift ethernet bağlantı noktalarını desteklemeyecek ve yalnızca bir ethernet bağlantı noktasına sahip olacaktır.

Değişime Zorlayan Nedenler

Devam eden küresel yonga kıtlığı, özellikle Realtek tarafından üretilen Ethernet çiplerinde üretim sorunu. Önümüzdeki 3 ay boyunca teslim tarihi verememeleri.

Değişimin Müşteri Etkisi ve Önerilen Eylem

S412 ve S20, aşağıdaki ağ ortamını ve senaryoları destekleyemeyecektir:

  1. WAN Portu üzerinden sağlanan SIP Trunk
  2. LAN bağlantı noktasını yerel ağa erişim ve WAN bağlantı noktası üzerinden İnternet erişimi.
  3. İki farklı yerel ağı (LAN) bağlamak için iki ethernet bağlantı noktası kullanılması.

Yukarıdaki senaryolardan herhangi birinin kullanılması gerekiyorsa, S50 veya üzeri bir model tercih edilmelidir.


Beklenen İlk Sevkiyat: Şubat 2021

Salgın koşulları nedeniyle üretimin yavaşlaması küresel bir çip krizine neden oldu. Kriz, üretimi neredeyse durma noktasına getirdi. Çeşitli sektör gruplarından şirketler, milyarlarca dolar zarara uğradı. Çip krizinin detayları haberimizde.
Otomobilden bilgisayara, cep telefonundan buzdolabına günlük hayatımızdaki birçok cihaz mikroçip içeriyor. Buna bağlı olarak 169 sektör çiplere muhtaç durumda.

Salgın sürecinde artan arz-talep dengesizliği, çip krizini de beraberinde getirdi. Kriz önce otomotiv sektöründe başladı.

ÇİP KRİZİ NASIL BAŞLADI?

Sağlık için giyilebilir elektronikten araç içi elektronik sistemlere kadar teknolojinin her alanında büyük öneme sahip olan çipler, ülkeler arasındaki rekabet unsurlarından biri haline dönüşürken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle otomotiv sektöründen başlayarak küresel bir “dar boğazın” başrolünü aldı. Tedarik zincirinde aksamalara neden olan ve ekonomik tahminleri boşa çıkaran Kovid-19 salgını, akıllı telefonlardan bilgisayarlara, askeri ekipmanlardan otomobillere kadar birçok teknolojik ürünün üretiminde kullanılan çiplerin arzında da küresel bir “kıtlığı” beraberinde getirdi.

ÇİP NERELERDE KULLANILIYOR?

60 yıl önce icat edilen çip, bilgisayarlardan otomobile günümüz modern cihazlarının en önemli ve en pahalı bileşenine dönüşürken, salgın sırasında akıllı telefonlar ve elektronik ürünlere yönelik talebin beklenmedik şekilde artmasıyla benzeri görülmemiş bir küresel kıtlığı tetikleyen kısa vadeli bir arz şokuna neden oldu.