skip to Main Content

LDAP, Yeastar S Serisi IP Santral ve Yeastar Bulut Santral ‘de telefon defteri olarak kullanılır. Böylece IP telefonunuzdan bir anahtar kelime ile kişileri arayabilirsiniz. Global olarak bilinen temellere dayanan kolay ve sofistike bir çözüm olup, telefon rehberinden hızlı bir şekilde arama yapma gereksinimini karşılar. Telefon rehberi yönetimini kolay ve sezgisel hale getiren merkezi telefon defteri yönetimi sağlar. S-Serisi VoIP PXB (IP Santral) ve Yeastar Bulut Santral sunucu olarak ayarlayabilirsiniz. Kurulum bittikten sonra, dizinde arama yapabilir ve IP telefonunuzdaki kişileri arayabilirsiniz.

Başlıklar

LDAP nedir?

LDAP veya Basit Dizin Erişimi Protokolü, bir dosya ve dizin hiyerarşisi kullanarak ilgili bilgileri merkezi bir konumdan yönetmek için bir istemci-sunucu protokolüdür. Başka bir deyişle, bir dizin hizmetine erişmek için kullanılan bir protokoldür.

Örneğin, “Nolto” gibi ad, e-posta ve telefon arayabilirsiniz; içinde Nolto, içeren tüm kişileri size bulur ve gösterir.

LDAP dizininde ne tür bilgiler saklanabilir?

LDAP bilgi modeli girişleri temel alır. Girdi, genel olarak benzersiz Ayırt Edici Adı (DN) olan özniteliklerin bir koleksiyonudur. DN, girişe açıkça atıfta bulunmak için kullanılır. Girdinin özniteliklerinin her birinin bir  türü  ve bir veya daha fazla  değeri vardır . Türler genellikle ortak ad için “cn” veya e-posta adresi için “posta” gibi anımsatıcı dizelerdir. Değerlerin sözdizimi özellik türüne bağlıdır. Örneğin, bir  cn  özelliği “Babs Jensen” değerini içerebilir. Bir  posta  özelliği “[email protected]” değerini içerebilir.

Telefon defteri seçenekleri arasında telefon defteri adı, ad, soyadı, rumuz, departman, ofis numarası, cep telefonu numarası, ev numarası ve e-posta bulunur.

Yeastar IP Santral Üzerinde Yapılandırma

LDAP Server S-Serisi IP Santral arayüzündeki App Center’da bir uygulamadır. Böylece App Center’da LDAP Sunucusunu yükleyebilir, kaldırabilir ve yükseltebilirsiniz . Yükledikten sonra aşağıdaki talimatları izleyin.

  • PBX web arayüzünde oturum açın, LDAP Sunucusuna gidin  .
  • Etkinleştir seçeneğini işaretleyin  .
LDAP Server
  • Varsayılan LDAP sunucusu ayarlarını koruyun veya ayarları ihtiyaçlarınıza göre değiştirin.

Base DN : LDAP telefon rehberindeki konuma karşılık gelen LDAP arama tabanını belirtin. Arama tabanı arama kapsamını daraltır ve dizin arama süresini azaltır.
PBX DN : Varsayılan telefon defteri DN.
Kullanıcı adı: Sunucuda oturum açmak için kullanıcı adını belirtin.
Parola : Sunucuda oturum açmak için parolayı belirtin.

  • Click  Kaydet .
  • Ardından Telefon Rehberinde gerektiği gibi kişi ekleyebilir / silebilirsiniz. (not: kişilerini içe ve dışa aktarmayı destekler.)

LDAPSunucusu-2

Metin kılavuzunun yanı sıra,kurulumun tüm sürecini gösteren kısa bir video da hazırladık.

IP Telefonlarda LDAP Yapılandırma

Şimdi, IP telefon‘larınızdaki LDAP ayarlarını yapılandırmalısınız.  Ayrıntılı yapılandırma için Kılavuzu buradan indirin . Yealink, Fanvil, Snom, Htek, Cisco ve Grandstream’den SIP telefonları ile gerçek uygulama sürecini içerir.

Bir Adım Daha

Bu uygulamanın yanı sıra , Yeastar S Serisi VoIP PBX App Center , birleşik iletişim yazılım telefonu için Linkus Uygulaması , bulut / Şirket için QueueMetrics Live Integration App gibi bağımsız olarak özellikler ekleyebilen ve yönetebilen bir dizi güçlü eklenti uygulaması da içerir kolay otel özellikleri yönetimi için çağrı merkezi ve Otel App. Aşağıdaki düğmeyi tıklayın, bir keşfe çıkın ve hangi uygulamanın şirketinize iş geliştirici faydalar sağlayabileceğini bilin.

Yeastar Cloud PBX App Center artık Linkus yazılım telefonu, Otomatik Hazırlama, Konferans Paneli içeriyor. Bizi izlemeye devam edin! Daha fazlası eklenecek.