Çağrı Merkezi Nedir

Çağrı Merkezi Nedir sorusuna karşılık firmaların ya da kurumların diyalog halinde oldukları kişiler ya da diğer firma ve kurumlar ile olan iletişimlerini yürütmelerini sağlayan merkezlerdir. Çağrı merkezleri, günümüzde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firma ya da kurumların müşterileri için bilgilendirme, rezervasyon, satış, yardım ve destek gibi hizmetlerde müşteri ilişkilerinde kullandıkları yapılardır.

Çağrı Merkezleri, çağrı merkezi ve entergre crm yazılımının yanında softphonekulaklıkip internet telefonu ve gateway gibi cihazlardan oluşmaktadır. Çağrı Merkezi Çözümlerinizde, sizlere gerek cihaz, gerekse çağrı merkezi yazılımıçağrı merkezi kurulumu ve voip internet üzerinden ucuz görüşme hizmetleri vererek sizlere daha kaliteli bir çağrı merkezi çözümleri sunmaktayız…

Çağrı Merkezi Kurmak

Çağrı Merkezi Sistemi, Firmaların amaç ve ihtiyaçlarına göre inbound veya outbound çağrılarınızı başlatmak ve yönetmek için gereken imkanı sağlayacak birçok özellik sunar. Çağrı Merkezleri, çağrı merkezi programı yanısıra entegre crm yazılımı içinde oto dialer dahil bu yazılımların yanısıra donanım olarakta softphoneip telefon ve gateway gibi cihazlardan oluşmaktadır. Limitsiz ACD Kuyruklama, Limitsiz Agent, Kapsamlı Raporlama, Çağrı Kayıt, Gerçek Zamanlı Kuyruk Görüntüleme ve İstatistikleri, Soft-Phone, Predictive Inbound ve Outbound ve otamatik arama sahip olacağınız özelliklerden sadece bazılarıdır.

Nolto Bilişim ve Teknoloji hizmetleri sizlere Çağrı Merkezi Çözümlerinde, Donanım, Yazılım, Kurulum, Uygulama, Raporlama ve İyileştirme” zincirinin tüm halkalarında size yardımcı olabilecek insan kaynağı, süreç birikimi ve teknolojiye sahiptir.

Çağrı Merkezleri yoğun şekilde telefon çağrıları üzerinden işlem gerçekleştirmekle beraber e-posta, faks, SMS, çevrimiçi sohbet olarak adlandırılan web-chat uygulamaları gibi farklı iletişim kanallarını da yönetmektedir. Bu yapılanma gereği Çağrı Merkezleri sadece Call Center olarak değil, aynı zamanda Contact Center, Customer Contact Center, Customer Interaction Center gibi farklı isimlerle de ifade edilemektedir.

Çağrı merkezlerinin sağladığı hizmetlerden bir kaçı ;

  • Ön Büro Hizmetleri
  • Bilgi Hizmetleri
  • Randevu Hizmetleri
  • Müşteri Hizmetleri
  • Yardım Hizmetleri
  • Sipariş Yönetimi
  • Satış ve Pazarlama Hizmetleri