Skip to content

Zoom Rooms ve Microsoft Teams Rooms arasındaki farkları keşfedin; özelliklerini, işlevlerini ve çeşitli iş ihtiyaçlarına uygunluklarını, birlikte çalışabilirliğe ilişkin bilgilerle karşılaştırın ve firmanızın gereksinimleri için doğru çözümü seçin.

Zoom Rooms ile Microsoft Teams Rooms arasındaki ana fark, Zoom’un benzersiz bir kiosk moduna sahip olması, Teams’in ise güvenlik ve Microsoft Teams entegrasyonuna vurgu yaparak güvenli dahili toplantılar oluşturmaya çalışmasıdır.

Her ikisinde de elbette çok sayıda toplantı ve toplantı odası özelliği var.

Bu makalede iki yazılım arasındaki farkları göstermek için tasarlanmış olsa da herhangi birini birinci seçmeyeceğiz.

Bir işletmede seçim yapmanın öneminin ve her işletmenin bir seçeneği diğerinden daha iyi kılan niş gerekliliklere sahip olacağının bilincindeyiz.

Bazı durumlarda birden çok toplantı çözümüyle çalışmanız gerekebilir. İşte tam bu noktada birlikte çalışabilirlik devreye giriyor ve birden fazla platformu destekleyen veya birbirine entegre olabilen çözümleri araştırmanız gerekiyor.

Microsoft Teams ile Microsoft Teams Odaları arasındaki fark nedir?

Microsoft Teams ile Microsoft Teams Rooms arasındaki fark, Microsoft Teams’in görüntülü sohbet, arama ve paylaşım amaçlı olmasıdır. Microsoft Teams Rooms, uzaktaki katılımcıları toplantı odasına bağlamaya odaklanıyor.

Microsoft Teams Rooms, Microsoft Teams’in temel özelliklerinden daha fazlasını sunar.

Microsoft Teams Rooms’un birçok avantajından ikisi kablosuz içerik paylaşımı ve Teams panelleridir. Teams panelleri, toplantı ayrıntılarını sağlayabilen ve toplantı alanlarını ayırabilen duvara monte cihazlardır.

Diğer bir özellik ise yapay zekâ destekli ses ve yüz tanıma özelliğine sahip gelişmiş görüntülü toplantı seçeneklerini içeriyor. Yapay zekâ, akıllı konuşmacılar sayesinde kimin konuştuğunu tespit edebiliyor ve kişinin adını toplantı metnine ekleyebiliyor.

Microsoft Teams Rooms ayrıca toplantıdaki herkesin erişebileceği işbirliğine dayalı bir çalışma alanı da sunar. Microsoft Teams’de ekranınızı bir OneNote sayfasında paylaşabilirsiniz ancak bu sayfaya yalnızca siz ekleme yapabilirsiniz.

Microsoft Teams tek başına görüntülü toplantılarında bu özelliklere sahip değildir. Yalnızca spot aydınlatma, paylaşım ekranı seçenekleri ve temel sohbet özellikleri vardır.

Microsoft Teams, Microsoft 365’e dahil olan bir uygulamadır. Microsoft Teams Rooms, Microsoft Teams ile bütünleşmiş çalışarak onunla çalışan ayrı bir platformdur.

Yani Microsoft Teams Rooms, Microsoft Teams’in tüm özelliklerine ve ek avantajlara sahiptir. Programın amacı, birleştirilmiş uzaktan ve yüz yüze toplantılar arasında kesintisiz video konferans oluşturmaktır.

Her iki platformun da entegre olmasıyla kurum içi iletişim çok daha verimli oluyor. Karma toplantıları kolaylaştırmak istiyorsanız Microsoft Teams Odaları, tek başına Microsoft Teams’den daha iyi bir seçenektir.

Zoom ve Zoom Odaları arasındaki fark nedir?

Zoom (Zoom Toplantıları) ve Zoom Rooms arasındaki fark, Zoom Rooms’un hibrit bir toplantı senaryosunu geliştirmek için eklediği tonlarca özelliktir.

Zoom Rooms, ek avantajlar ve seçenekler sunan Zoom’dan ayrı bir platformdur. Geçişleri sorunsuz tutmak için özel bir yazılım platformudur.

Konferanslar sırasında Zoom Rooms, hibrit çalışma kurulumları, ofis ayarları ve hatta akademik ortamlarda kesintisiz bağlantılar oluşturur. Bir profesörün veya öğrencinin sınıfta olmaması durumunda, uzaktan çalışırken toplantının etkileşimli unsurunu koruyabilir.

Zoom, toplantılara katılmaya yönelik bir uygulamadır ve Zoom Rooms, tek bir arayüze sahip ortak çalışmaya dayalı bir toplantı ortamıdır. İletişimsel, paylaşılan bir ortamı optimize etmek için tek bir platform olarak birlikte çalışabilirler.

Paylaşımlı bir platform olarak tasarlanan Zoom Rooms, ortak çalışma ve toplantı alanları sağlıyor. Zoom, bireylerin toplantılara katılmak için kullanması içindir.

Zoom’un ekstra donanıma ihtiyacı yoktur ve herhangi bir mobil cihazdan veya masaüstünden erişilebilir. Zoom Rooms, işletmenizin ihtiyaç duyması durumunda amaca yönelik olarak tasarlanmış donanım seçenekleri sunar.

Zoom Rooms ayrıca, varsa birlikte çalışabilirlik köprüsüyle üçüncü taraf toplantılara bağlanmanıza da olanak tanır.

Zoom Rooms’un tüm fiziksel video konferans ihtiyaçları için özel bir platform olduğunu unutmamak çok önemlidir. Muadili Zoom Meetings’ten daha ayrı kalıyor ancak diğer platformlara entegre olabiliyor.

Teams’in yapamadığı neyi Zoom yapabilir?

Zoom Odaları müşteri ve ziyaretçinin görüntülemesi ve kullanması için donatılabilirken Microsoft Teams Odaları bunu yapamaz.

Zoom Rooms, sanal bir resepsiyon görevlisi sunan “Kiosk Modu”na sahiptir. Kiosk Modu, kendi Yakınlaştırma Odasıdır ve ziyaretçiler için hoş geldiniz tabelasını, logonuzu ve bir işlem butonu ekleyebilirsiniz.

Buton, sanal resepsiyon görevlisini toplantıya katılma konusunda uyarır. En fazla dört resepsiyonist görev alabilir ve sistem listedeki ilk kişiyi seçer.

Microsoft Teams Rooms’un buna en yakın özelliği, toplantı alanlarını rezerve eden Teams panelleridir. Zoom Rooms aynı özelliği sunar ancak daha derinlemesinedir.

Teams panelleri gibi Zoom da toplantıdaki kişi sayısını sayan ve toplantıların halihazırda yapılıp yapılmadığını kontrol eden planlama ekranları sunar. Microsoft Teams panelleri, toplantı zamanı ve konumu gibi temel toplantı bilgilerini sunar.

Zoom Rooms ile bir ekranı planlamak için herhangi bir tablet cihazı kullanabilirsiniz. En az bir Zoom Room lisansına sahip olduğunuz sürece, Zoom Odaları dışındaki planlama ekranlarını da kullanabilirsiniz.

Bir oda özel bir Zoom Room değilse ancak bir planlama ekranına sahipse, Zoom Room’un tam işlevselliğine sahip değildir. Zoom Room planlama ekranına sahip olmasına rağmen Zoom toplantılarına katılamaz veya toplantılara ev sahipliği yapamaz.

Zoom Rooms, lisans satın aldığınızda sınırsız dijital tabela içerir. İşletmenize markalı ve Zoom Rooms’a bağlı duyuruları veya bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Yine Microsoft Teams Rooms’un sunduğu en yakın özellik Teams panelleridir.

Dijital tabela ve kiosk modunun eklenmesiyle Zoom Rooms müşteri veya ziyaretçi deneyimine odaklanırken, Microsoft Teams Rooms iş arkadaşlarıyla etkileşimli deneyime odaklanıyor.

Teams Zoom’un yapamadığı neyi yapabilir?

Teams Rooms, bir çalışma alanı içindeki toplantı veya konferans deneyimini geliştirmeye odaklanırken Zoom Rooms, müşteri etkileşimini geliştirmeye odaklanır.

Teams Odaları, Zoom Odalarına göre daha ofis odaklıdır. Teams Rooms’un sunduğu, Zoom’un sahip olmadığı özelliklerden biri de yakın katılımdır.

Proximity Katılım, bir toplantıya Bluetooth aracılığıyla bağlanmanıza olanak tanır. Çevrenizde katılabileceğiniz diğer toplantıları algılar.

Teams Room toplantısı için ses ve videoyu algılar ve sorunsuz katılım için sizi yönetim cihazına bağlar. Bu, özellikle toplantıya şahsen katılamayan ancak hâlâ ofiste olan spontane toplantı katılımcıları için kullanışlıdır.

Microsoft Teams Rooms tarafından sunulan ana dokunmatik ekranlı kontrol paneli pedi, başlatmadan kapatmaya kadar Zoom Rooms’a göre çok daha fazla güvenlik seçeneğine sahiptir. Cihaz açıldığında, ürün yazılımı geçerliliği kontrol etmek için önyükleme yazılımı imzalarına bakar ve ardından çalışmaya başlar.

Teams Rooms ayrıca DMA saldırılarına karşı koruma sağlamak için Çekirdek Doğrudan Bellek Erişimi (DMA) içerir. Girilecek bağlantı noktası yoksa saldırgan yüksek hızlı bir cihaza erişemez.

Atanan Erişim, Windows 10 ve sonraki sürümlerde bulunan bir programdır. Teams Rooms’ta, Teams Rooms için giriş noktalarını sınırlayarak uygulamayı çalışırken daha güvenli hale getirir.

Teams Rooms diğer Microsoft 365 uygulamalarıyla entegre olabilir. Outlook ile eşleştirilen bir Teams paneli, toplantı odalarını rezerve edebilir, toplantı zamanlarını planlayabilir ve katılımcılara davetiye gönderebilir.

Microsoft Teams yerine Zoom Rooms ne zaman seçmelisiniz?

İşletmenizin hangi hizmeti daha çok kullandığına bağlı olarak Zoom Rooms veya Microsoft Teams Rooms’u seçmelisiniz.

Kararınızı etkileyecek başka bir nokta da ne tür bir iş yürüttüğünüze bağlıdır.

Zoom Rooms, sanal resepsiyonist kiosku ve dijital tabela gibi özellikler eklediğinden, müşteriler ve çalışanlar arasında daha fazla etkileşimin olduğu bir işletme için daha uygun olabilir; Microsoft Teams Rooms ise çalışan etkileşimleri için çözümler sunar.

Microsoft Teams Rooms, toplantı kurulum deneyimini daha da organize etmek için posta ve takvim yazılımıyla entegre olur. Hatta yakın katılımla takvim aracılığıyla ayarlanmayan toplantıları da kapsar.

Sonuçta karar size kalmış. Bağımsız gereksinimlerinize uygun en iyi oda çözümünü seçin.