Skip to content

Power over Ethernet (PoE), Ethernet kablolarının tek bir ağ kablosu kullanarak aynı anda veri ve güç iletmesine izin veren bir standarttır. Bu, sistem entegrasyonunun ve ağ kurulumcularının elektrikli cihazları elektrik devresi olmayan konumlara yerleştirmesine olanak tanır. Ek olarak PoE, profesyonel elektrik tesisatçılarının katı boru düzenlemelerine uyulmasını sağlamasını gerektirerek ek elektrik kablo tesisatı kurma masrafını ortadan kaldırır.

PoE teknolojisi, Cat5e, Cat6 ve Cat6a üzerinden cihazlara 10/100/1000 Mbps veri ve 15W, 30W, 60W ve 90W’a kadar güç bütçesi gönderir. Maksimum 100m mesafe için Cat7 ve Cat8 Ethernet kabloları.

PoE teknolojisi, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü tarafından belirlenen IEEE 802.3af, 802.3at ve 802.3bt standartlarına dayanır ve cihazlar arasında birlikte çalışabilirliği desteklemek için ağ ekipmanının nasıl çalışması gerektiğini yönetir.

PoE özellikli cihazlar, güç kaynağı ekipmanı (PSE), elektrikli cihazlar (PD’ler) veya bazen her ikisi olabilir. Güç ileten cihaz PSE iken, güç cihazı bir PD’dir. Çoğu PSE, PoE olmayan anahtarlarla kullanılması amaçlanan ağ anahtarları veya PoE enjektörleridir.

Genel kullanım alanları

 • IP Telefonlar
 • IP Kameralar
 • Kablosuz Erişim Noktaları (Access Point)

Ancak aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer cihazlara da güç sağlayabilir:

 • Aydınlatma
 • ATM’ler
 • IP interkomlar
 • Güvenlik kartı okuyucuları
 • IP saatleri

802.3af ve 802.3at standartları nelerdir?

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) PoE standartlarını oluşturur. IEEE’nin standardizasyon süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın. Şu anda üç PoE standardı mevcuttur. 802.3af standardı 15,4 W gücü destekler. Ancak 802.3at güç kaynağı ekipmanı (PSE) 15,4 W güç iletebilse de, elektrikli cihazlar (PD’ler) güç dağılımı nedeniyle güvenilir bir şekilde yalnızca 12,95 W güç alabilir.

2009’da IEEE, 802.3at standardını (PoE+) tanıttı. Bu standart 30 W gücü destekler, ancak 802.3af standardına benzer şekilde, güç dağıtımı PD’lerin biraz daha düşük miktarda güç, özellikle 25,5 W güç almasına neden olur.

802.3bt (PoE++ olarak da bilinir) 2018’de onaylandı ve daha yüksek güç sunan iki türe (Tip 3 ve Tip 4) sahipti. 802.3bt (Tip 3) standardı, 51 W alan PD’ler ile 60 W gücü destekler. 802.3bt (Tip 4) standardı, alıcı tarafta 71,3 W’a kadar dağılan 100 W’ı destekler. Bu yeni standart, daha yüksek bir voltaj elde etmek ve 10 Gbps bağlantıları desteklemek için Mod A ve Mod B’yi birleştirir.

POE Standartları ve Voltaj

PSE’ler ve PD’ler

Güç kaynağı ekipmanı (PSE), anahtarlar, hub’lar ve enjektörler gibi bağlı cihazlara güç sağlayan cihazları ifade eder. Elektrikli cihazlar (PD’ler), PSE’lerden güç alır. Birkaç PD örneği, IP kameraları, telefonları ve kablosuz erişim noktalarını (WAP’ler) içerir.

Mod A ve Mod B

PoE cihazları genellikle farklı güç pin çıkışı çiftleri kullanır. Bu iki yöntem “Mod A” ve “Mod B” dir.

Mod A ile, 1-2 veri pin çiftleri DC kaynağının bir tarafını oluşturur ve 3-6 pin çiftleri diğer tarafı oluşturur ve 4-5 ve 7-8 pin çıkışı çiftlerini kullanılmaz hale getirir. Mod A’yı kullanan birimlere bazen “son açıklık” birimleri denir.

Mod A’dan farklı olarak, Mod B kullanılmayan hiçbir veri pin çıkışı çifti bırakmaz. Pin çiftleri 1-2 ve 3-6 veri gönderir. 4-5 pin çiftleri DC kaynağının bir tarafını ve 7-8 pin çiftleri diğer tarafını oluşturur. Mod B’yi kullanan birimlere “orta açıklıklı” aygıtlar da denir.

Mod A ve Mod B arasındaki farklar minimum olsa da, gücü aktarmak ve almak için hangi güç pimlerinin kullanıldığını göz ardı etmek, çalışmayan bağlantılara yol açabileceğinden, dikkate alınması önemlidir.

Neden 100W’a bu kadar önem veriliyor?

Daha yüksek güç bütçesi, özellikle PoE aydınlatma sistemleri ve platformları ve şu anda benimsenmekte olan diğer akıllı teknolojiler için çok önemlidir. İşletmeler yenilikçi teknolojilere doğru ilerledikçe, otomasyon da adım adım ilerliyor. Örneğin, akıllı PD’ler otomatiktir ve otomasyon daha fazla güç gerektirir. Bilgili cihaz müşterisi, Ethernet güç dağıtımı ve IEEE 802.3bt standardı ile neyin mümkün olduğunun farkına varıyor ve destekleyici altyapısını buna göre yükseltmek için adımlar atıyor.

Yüksek güçlü PoE için önemli uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • LED aydınlatma ve sensörler
 • PTZ kameralar
 • Yüksek performanslı WAP’ler
 • İnce istemci bilgisayarlar
 • VoIP Telefonlar
 • IP güvenlik kameraları
 • Tesis izleme kontrolleri
 • Dijital sinyal
 • Satış noktası kioskları

PoE’nin avantajları nelerdir?

Maliyet verimliliği: Profesyonel elektrik tesisatçılarını işe alma maliyetini ortadan kaldırır.
Hızlı dağıtım: Düzgün çalışması için ağ kablolarının uygun ekipmana takılması gerekir.
Esneklik: Ağ yöneticileri, elektrikli cihazları neredeyse her yere dağıtabilir. Dış ortamlar için blendajlı kablolama kullanılabilir. Endüstriyel ortamlar için endüstriyel sınıf elektrikli cihazlar kullanılabilir.
Güvenlik: Nispeten düşük bir voltaj kullandığından, düşük elektrik tehlikesi riskleri sunar.
Güvenilirlik: IEEE’nin katı 802.3 standart spesifikasyonları kapsamındadır.
Ölçeklenebilirlik: Bir ağa yeni ekipman eklemeyi kolaylaştırır.

Kurulum maliyetlerini azaltır

Kurulum maliyetleri, geleneksel kablolama kurulumundan çok daha düşüktür ve işletme maliyetleri çok daha verimlidir. Bir bükümlü çift kablo, cihazlara hem veri hem de güç sağlar. Eski telefon sistemlerindeki mevcut bakır da yeniden kullanılabilir.

Ek olarak, PoE enjektörleri ve ayırıcılar, BT uzmanlarının eski cihazları daha yeni, daha verimli PoE ağ bileşenleriyle birleştirmesine olanak tanıyarak paradan tasarruf sağlar. Ayrıca kuruluşların elektrik altyapısını kurmak zorunda kalmadan uzak cihazlar eklemesine olanak tanır. Enjektörler ve ayırıcılar, PoE uyumlu olmayan ekipmana güç sağlamak ve ekipmandan güç sağlamak için tasarlanmıştır. Bu ucuz birimler, eski bir sisteme yıllar katacak ve uzak konumlardaki elektrik prizlerinin kurulumunu atlayarak binlerce dolar tasarruf sağlayacaktır.

Neden daha hızlıdır?

PoE cihazları değişen ortamlara uyum sağlar. Kolayca taşınabilir, anahtar düzeyinde yeniden bağlanabilir ve değişen ağ yapılandırmalarına entegre edilebilirler. Tak ve çalıştır özelliğindedir. Cihaz eklemek veya çıkarmak için tüm bir ağ kapatılmamalıdır.

PoE Güvenli mi?

PoE Tip 3 voltajları tipik olarak 60V’tan azdır ve Tip 4, 90V’tan azdır. Kanallar ve metal kaplama gerekli değildir. Daha az adım ve tehlike ve bir Ethernet kablosunun basit kullanımı, eğitimli bir elektrikçiye olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Veri toplama yetenekleri nelerdir?

PoE teknolojisi, veri toplama için mükemmeldir. Örneğin, analiz yazılımı, tesis gruplarının bir alanın ne zaman işgal edildiğini ve LED aydınlatma ve HVAC bileşenlerinin ne zaman kapatılabileceğini belirlemesine yardımcı olabilir. Sonuç olarak, fiili kullanıma bağlı olarak işletme maliyetleri çok daha düşük olabilir.

PoE’nin limitleri nelerdir?

Sınırlamalar azdır ancak ilk kez benimsenirken dikkate alınmalıdır:

 • Yalnızca 100 m iletir.
 • Uyumlu olmayan cihazlar ek ekipman gerektirir.
 • Güç bütçeleri yalnızca eski ekipmanlarda bulunan seviyelere ulaşabilir.

PoE Portuna PoE Desteklemeyen Cihaz Bağlayabilir miyim?

IEEE 802.3af/at/bt uyumlu PoE teknolojisi güvenlidir. Cihazlar ethernet üzerinden elektrik almayı desteklemese bile PoE enjektörleri ve anahtarları herhangi bir ekipmana zarar vermez. PSE, bağlı bir PD’ye herhangi bir güç göndermeden önce, bağlı cihazın ihtiyaç duyduğu gücü belirleyen bir anlaşma prosedürü başlatır. Bu prosedür düşük voltaj kullanır ve PoE olan veya olmayan herhangi bir bağlı cihaz için zararsızdır. Anlaşma tamamlanırsa, PoE enjektörü veya anahtarı, PD’nin başlamasını tetikleyen güç gönderir. Bu el sıkışma tamamlanmazsa, PSE asla herhangi bir güç göndermez. Tüm IEEE 802.3af/at/bt uyumlu cihazların bu yerleşik özelliği, PoE teknolojisini doğası gereği güvenli kılar.

PoE Switch (Power over Ethernet Switch) Nedir?

Power over Ethernet (PoE), uzaktan güç sağlayan cihazı etkinleştirmek için veri sinyallerini ve elektrik gücünü tek bir Ethernet kablosu bağlantısında birleştiren bir erişim katmanı teknolojisidir. PoE anahtarları, erişim noktalarına, gözetleme kameralarına ve diğer IoT cihazlarına çift bükümlü kablo üzerinden PoE gücü ve ağ bağlantısı sağlar.