Skip to content

Yeni nesil ağ (NGN), telekomünikasyon çekirdeği ve erişim ağlarındaki temel mimari değişikliklerin bir bütünüdür. NGN’nin arkasındaki genel fikir, bir ağın tüm bilgi ve hizmetleri (ses, veri ve video gibi her türlü medya) bunları İnternette kullanılanlara benzer şekilde IP paketleri içine alarak taşımasıdır. NGN’ler genellikle İnternet Protokolü etrafında oluşturulur; bu nedenle, tüm IP terimi bazen eskiden telefon merkezli ağların NGN’lere dönüşümünü tanımlamak için de kullanılır.

NGN, sunulan hizmetlerin çeşitliliği ve etkileşimleri açısından İnternet’in gelişimine daha fazla odaklanan Future Internet’ten farklı bir kavramdır.

NGN’nin Tanıtımı

ITU-T’ye göre tanım:

Yeni nesil ağ (NGN), Telekomünikasyon Hizmetleri de dahil olmak üzere hizmetler sağlayabilen ve birden fazla geniş banttan, hizmet etkin taşıma teknolojilerinin kalitesinden ve hizmetle ilgili işlevlerin temelden bağımsız olduğu paket tabanlı bir ağdır. ulaşımla ilgili teknolojiler. Kullanıcılar tarafından farklı servis sağlayıcılara sınırsız erişim sunar. Kullanıcılara tutarlı ve her yerde hizmet sağlanmasına izin verecek genelleştirilmiş hareketliliği destekler.
Pratik bir bakış açısıyla NGN, ayrı ayrı ele alınması gereken üç ana mimari değişikliği içerir:

  • Çekirdek ağda, NGN, her biri tarihsel olarak farklı bir hizmet için oluşturulmuş birkaç (adanmış veya üst üste bindirilmiş) taşıma ağının bir çekirdek taşıma ağında (genellikle IP ve Ethernet’e dayalı) birleştirilmesini ifade eder. Diğerlerinin yanı sıra, devre anahtarlamalı bir mimariden (PSTN) VoIP’ye ses geçişini ve ayrıca X.25, çerçeve geçişi (müşterinin IP VPN gibi yeni bir hizmete ticari geçişi veya NGN’deki “eski hizmetin” öykünmesiyle teknik göç).
  • Kablolu erişim ağında, NGN, yerel santrallerde xDSL kurulumunun yanındaki ikili eski ses sisteminden, DSLAM’lerin ses bağlantı noktalarını veya VoIP’yi entegre ettiği ve ses anahtarlama altyapısının sistemden kaldırılmasını mümkün kılan birleşik bir kuruluma geçişi ifade eder. değiş tokuş.
  • Kablo erişim ağında NGN yakınsaması, sabit bit hızlı sesin VoIP ve SIP hizmetleri sağlayan CableLabs PacketCable standartlarına geçişi anlamına gelir. Her iki hizmet de kablo veri katmanı standardı olarak DOCSIS’i kullanır.

Bir NGN’de, ağın taşıma (bağlantı) kısmı ile bu taşımanın üzerinde çalışan hizmetler arasında daha tanımlı bir ayrım vardır. Bu, bir sağlayıcı ne zaman yeni bir hizmeti etkinleştirmek isterse, bunu taşıma katmanını dikkate almadan doğrudan hizmet katmanında tanımlayarak yapabilir – yani hizmetler, taşıma ayrıntılarından bağımsızdır. Ses de dahil olmak üzere uygulamalar giderek erişim ağından bağımsız olma eğilimindedir (ağ ve uygulamaların katmanlarının kaldırılması) ve daha çok son kullanıcı cihazlarında (telefon, PC, set üstü kutu) yer alacaktır.

Temel teknoloji bileşenleri

Yeni nesil ağlar, İnternet Protokolü (IP) ve çok protokollü etiket değiştirme (MPLS) dahil olmak üzere İnternet teknolojilerine dayanmaktadır. Uygulama düzeyinde, Oturum Başlatma Protokolü (SIP), ITU-T H.323’ten devralıyor gibi görünüyor.

Başlangıçta, H.323 en popüler protokoldü, ancak ağ adresi çevirisi (NAT) ve güvenlik duvarlarının orijinal zayıf geçişi nedeniyle popülaritesi “yerel döngüde” azaldı. Bu nedenle yerli VoIP servisleri geliştikçe SIP daha yaygın olarak benimsenmiştir. Bununla birlikte, her şeyin ağ operatörünün veya telekomünikasyon şirketinin kontrolü altında olduğu ses ağlarında, en büyük taşıyıcıların çoğu, çekirdek omurgalarında tercih edilen protokol olarak H.323’ü kullanır.

323, H.323 cihazlarının NAT ve güvenlik duvarı cihazlarından kolayca ve tutarlı bir şekilde geçiş yapması artık mümkün ve bu tür cihazların daha önce kullanımını engellediği durumlarda H.323’e tekrar daha olumlu bakılması olasılığını ortaya çıkarıyor. Bununla birlikte, telekomünikasyon şirketlerinin çoğu, SIP‘ye en yaygın olarak benimsenen protokol olma konusunda büyük bir şans veren IP Multimedya Alt Sistemini (IMS) kapsamlı bir şekilde araştırıyor ve destekliyor.

Ses uygulamaları için NGN’deki en önemli cihazlardan biri, IP Üzerinden Ses (VoIP) çağrılarını kontrol eden programlanabilir bir cihaz olan Softswitch’tir. NGN içinde farklı protokollerin doğru entegrasyonunu sağlar. Softswitch’in en önemli işlevi, Sinyal Ağ Geçitleri ve Medya Ağ Geçitleri aracılığıyla mevcut telefon ağı PSTN’ye arabirim oluşturmaktır. Bununla birlikte, bir terim olarak Softswitch, farklı ekipman üreticileri tarafından farklı şekilde tanımlanabilir ve biraz farklı işlevlere sahip olabilir.

NGN literatüründe Gatekeeper terimine sıklıkla rastlamak mümkündür. Bu orijinal olarak, ses ve verileri analog veya dijital anahtarlı devre formlarından (PSTN, SS7) paket tabanlı olana (IP) dönüştüren (ağ geçitlerini kullanarak) bir VoIP cihazıydı. Bir veya daha fazla ağ geçidini kontrol etti. Bu tür bir cihaz Medya Ağ Geçidi Kontrol Protokolünü kullanmaya başlar başlamaz adı Medya Ağ Geçidi Kontrolörü (MGC) olarak değiştirildi.

Çağrı Aracısı, çağrıları kontrol eden cihazlar/sistemler için genel bir addır.

IP Multimedya Alt Sistemi (IMS), Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI) ve 3. Nesil Ortaklık Projesi (3GPP) tarafından tanımlanan bir İnternet medya hizmetleri yeteneği için standartlaştırılmış bir NGN mimarisidir.

Uygulamalar

Birleşik Krallık’ta, bir başka popüler kısaltma BT (British Telecom) tarafından 21CN (21st Century Networks, bazen yanlışlıkla C21N olarak alıntılanmıştır) olarak tanıtıldı – bu, NGN için başka bir gevşek terimdir ve BT’nin NGN anahtarlarını ve ağlarını dağıtma ve çalıştırma girişimini belirtir. 2006–2008 dönemi (2008 BT’ye kadar hedef, ağlarında yalnızca tüm IP anahtarlarına sahip olmak). Ancak konsept, mevcut nesil ekipmanın bakımı lehine terk edildi.

Birleşik Krallık’ta bir NGN’yi piyasaya süren ilk şirket, 1999’da dağıtıma başlayan THUS plc idi. THUS’ NGN’si, Birleşik Krallık genelinde 190’dan fazla varlık noktasına sahip 10.600 km fiber optik kablo içeriyor. Çekirdek optik ağ, artan talep doğrultusunda saniyede yüzlerce gigabit bant genişliğine ölçeklenebilirlik sağlamak için yoğun dalga boyu bölmeli çoğullama (DWDM) teknolojisini kullanır.

Bunun da ötesinde, THUS omurga ağı, mümkün olan en yüksek performansı sunmak için MPLS teknolojisini kullanır. IP/MPLS tabanlı hizmetler, birleşik bir altyapı üzerinden ses, video ve veri trafiğini taşır ve potansiyel olarak kuruluşların daha düşük altyapı maliyetlerinin yanı sıra ek esneklik ve işlevsellikten yararlanmasına olanak tanır.

Hizmet performansı garantilerinin kalitesini destekleyen Hizmet Düzeyi Anlaşmaları (SLA’lar) ile birlikte Hizmet Sınıfları ile trafiğe öncelik verilebilir. THUS NGN, dördü şu anda MPLS IP VPN’de sunulan yedi Hizmet Sınıfını barındırır.

Hollanda’da KPN, all-IP adlı bir ağ dönüştürme programında bir NGN geliştiriyor. Yeni Nesil Ağlar aynı zamanda mesajlaşma alanına da uzanıyor ve İrlanda’da Openmind Networks, tüm IP ağlarının taleplerini ve gereksinimlerini karşılamak için Trafik Kontrolünü tasarladı, oluşturdu ve devreye aldı.

Bulgaristan’da BTC (Bulgar Telekomünikasyon Şirketi), 2004 yılında büyük ölçekli bir projede telekom hizmetlerinin temelindeki ağ olarak NGN’yi uygulamıştır. Yeni çekirdek ağ yaklaşımının doğal esnekliği ve ölçeklenebilirliği, POTS/ISDN, Centrex, ADSL ve VPN’in yanı sıra Metro ve Uzun mesafeli Ethernet / VPN hizmetleri, ülkeler arası geçişler ve WebTV/IPTV uygulaması için daha yüksek bant genişliklerinin uygulanması.

Şubat 2014’te Deutsche Telekom, yan kuruluşu Makedonski Telekom’un PSTN altyapısını tamamen IP ağına dönüştüren ilk Avrupalı ​​görevli olduğunu açıkladı. 290.000 sabit hattın tamamının yeni platforma taşınması iki yıldan biraz fazla sürdü. 14 milyon avro değerindeki sermaye yatırımı, Makedonya’yı Güneydoğu Avrupa’da ağı tamamen İnternet protokolüne dayalı olacak ilk ülke yapıyor.

Kanada’da Globalive’in sahibi olduğu Wind Mobile şirketi, cep telefonu hizmeti için tamamen IP kablosuz bir omurga kuruyor.

2005 yılının ortalarında China Telecom, İnternet Protokolü Yeni Nesil Ağ (IP NGN) mimarisini kullanarak China Telecom’un Yeni Nesil Taşıma Ağının veya CN2’nin ticari kullanıma sunulduğunu duyurdu. IPv6 özellikli omurga ağı, softswitch (kontrol katmanı) ve taşıyıcı katmanının performansını artıran DiffServ ve MPLS gibi protokollerden yararlanır. MPLS için optimize edilmiş mimari aynı zamanda Frame Relay ve ATM trafiğinin tek bir IP/MPLS ağı üzerinden hem eski trafiği hem de yeni IP hizmetlerini destekleyen bir Katman 2 VPN üzerinden taşınmasını sağlar.