Skip to content

NFC “Yakın Alan İletişimi” anlamına gelen “Near-Field Communication” kelimelerinin baş harflerinden türemiştir. Adından da anlaşılacağı gibi uyumlu cihazlar arasında kısa mesafeli iletişim sağlar. Bu, en az bir verici cihaz ve sinyali almak için başka bir cihaz gerektirir. NFC uyumlu cihazlar aktif ve pasif olarak değerlendirilir.

Pasif NFC cihazları, kendi güç kaynaklarına ihtiyaç duymaz. Diğer NFC cihazlarına bilgi gönderebilen etiketleri ve diğer küçük vericileri içerir. Ancak diğer kaynaklardan gönderilen hiçbir bilgiyi işlemezler ve diğer pasif bileşenlere bağlanamazlar.

Aktif cihazlar hem veri gönderip alabilir, hem de pasif cihazlarla olduğu gibi birbirleriyle de haberleşebilir. Akıllı telefonlar açık ara farkla en yaygın aktif NFC cihazı biçimidir. Toplu taşıma kart okuyucuları ve dokunmatik ödeme terminalleri de teknolojinin güzel örnekleridir.

nfc nedir nasil calisir nfc ile odeme guvenli mi

NFC nasıl çalışır?

Tıpkı Bluetooth ve Wi-Fi ve diğer tüm kablosuz sinyaller gibi, NFC de radyo dalgaları üzerinden bilgi gönderme ilkesiyle çalışır. Yakın Alan İletişimi, kablosuz veri geçişleri için başka bir standarttır. Bu, cihazların birbirleriyle düzgün bir şekilde iletişim kurabilmeleri için belirli özelliklere uyması gerektiği anlamına gelir. NFC’de kullanılan teknoloji, bilgi iletmek için elektromanyetik indüksiyon kullanan eski RFID (Radyo frekansı tanımlama) fikirlerine dayanmaktadır.

Bu, NFC ve Bluetooth/WiFi arasındaki tek büyük farkı gösterir. İlki, pasif bileşenler içinde elektrik akımlarını indüklemek ve sadece veri göndermek için kullanılabilir. Bu, pasif cihazların kendi güç kaynaklarına ihtiyaç duymadığı anlamına gelir. Bunun yerine, menzile girdiğinde aktif bir NFC bileşeni tarafından üretilen elektromanyetik alandan güç alabilirler. Ne yazık ki, NFC teknolojisi akıllı telefonlarımızı şarj etmek için yeterli gücü üretemiyor. Ancak QI kablosuz şarjı aynı prensibe dayanmaktadır.

Elektromanyetik alanlar, verileri iletmek veya bir alıcı cihazda elektrik akımlarını indüklemek için kullanılabilir. Pasif NFC cihazları, aktif cihazların ürettiği alanlardan güç çeker, ancak menzil kısadır.
NFC genelinde veri iletim frekansı 13,56 megahertz’dir. Saniyede 106, 212 veya 424 kilobit veri gönderebilirsiniz. Bu, iletişim bilgilerinden resim ve müzik alışverişine kadar bir dizi veri aktarımı için yeterince hızlıdır.

Cihazlar arasında ne tür bilgilerin değiş tokuş edileceğini belirlemek için NFC standardının şu anda üç farklı çalışma modu vardır. Akıllı telefonlarda belki de en yaygın kullanım eşler arası moddur. Bu, iki NFC özellikli cihazın birbirleri arasında çeşitli bilgi parçalarını değiş tokuş etmesine olanak tanır. Bu modda, her iki cihaz da veri gönderirken aktif ve alırken pasif arasında geçiş yapar.

Okuma/yazma modu ise tek yönlü veri iletimidir. Aktif cihaz, muhtemelen akıllı telefonunuz, ondan bilgi okumak için başka bir cihazla bağlantı kurar.

Son işlem modu kart öykünmesidir. NFC cihazı, akıllı veya temassız bir kredi kartı işlevi görebilir ve ödeme yapabilir veya toplu taşıma sistemlerinden faydalanabilir.

Bluetooth ile karşılaştırma

Peki NFC diğer kablosuz teknolojilerle nasıl karşılaştırılır? Bluetooth’un uzun yıllardır daha yaygın olarak kullanıldığını göz önünde bulundurarak NFC’nin biraz gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, ikisi arasında NFC’ye belirli durumlarda bazı önemli faydalar sağlayan birkaç önemli teknik farklılık vardır. NFC’nin lehine olan en büyük argüman, Bluetooth’tan çok daha az güç tüketimi gerektirmesidir. Bu yüzden elektrik tasarrufu gerektiren yerlerden daha çok tercih edilir.

Ancak, bu güç tasarrufunun bazı önemli dezavantajları vardır. En önemlisi, iletim aralığı Bluetooth’tan çok daha kısadır. NFC yaklaşık 10 cm, sadece birkaç inçlik bir menzile sahiptir. Bluetooth ise kaynaktan 10 metre veya daha fazla mesafeye kadar veri iletebilir. Diğer bir dezavantaj, NFC’nin Bluetooth’tan biraz daha yavaş olmasıdır. Bluetooth 2.1 ile 2,1 Mbit/s veya Bluetooth Low Energy ile yaklaşık 1 Mbit/s ile karşılaştırıldığında, verileri yalnızca 424 kbit/s maksimum hızda iletir.

Ancak NFC’nin önemli bir avantajı var: daha hızlı bağlantı. Endüktif kuplaj kullanımı ve manuel eşleştirmenin olmaması nedeniyle, iki cihaz arasında bağlantı kurmak saniyenin onda birinden daha kısa sürer. Modern Bluetooth oldukça hızlı bağlanırken, NFC belirli senaryolar için hala çok kullanışlıdır. Yani mobil ödemeler.

Samsung Pay, Android Pay ve hatta Apple Pay, NFC teknolojisini kullanıyor. Ancak Samsung Pay diğerlerinden biraz farklı çalışıyor. Bluetooth, dosya aktarımları için cihazları birbirine bağlamak, hoparlörlerle bağlantı paylaşmak ve daha fazlası için daha iyi çalışsa da, NFC’nin mobil ödemeler sayesinde bu dünyada her zaman bir yeri olacağını tahmin ediyoruz. Hızla genişleyen bir teknoloji.

NFC Temassız Ödeme Güvenli mi?

Temassız kartı, temassız okuma özelliği olan cihazlara yaklaştırarak ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. 1 saniyeden kısa sürede onaylanan temassız ödeme işlemleri, kartın üzerinde yer alan çipe bağlı olan anten ve POS üzerinde yer alan okuyucunun radyo frekansı dalgaları üzerinden haberleşmesiyle gerçekleşir. Temassız teknolojisi ayrıca, NFC özellikli cihazlar ile POS’larda ödeme yapabilmeyi mümkün kılar.

Şimdi asıl sorumuza gelelim: Temassız ödeme güvenli mi? Kesinlikle! Temassız özellikli kart ve cihazlar, ulusal ödeme şemalarının getirdiği güvenlik standartlarına tabi. Ayrıca ödeme kabul cihazları, bankaların belirlediği risk kriterlerine uygun kişilere veriliyor. Üstelik bankaların devamlı kayıt ve takibi altında bulunuyor.

Temassız ödemeler, kartın elden bırakılmamasına imkân sağladığı için kaybolma, çalınma ve kopyalanma riskini azaltıyor. Temassız ödemeler ayrıca kasa yönetiminde nakit operasyonunun getirdiği hata, sahte para, nakit para taşıma ve nakit parayı koruma maliyeti konularında da avantaj yaratıyor.

Medyada dönem dönem hortlatılan “mobil posla dışarıda temassız kartlardan izinsiz para çekilmesi” haberlerini de ciddiye almayın. Temassız işlemlerde ödemeyi kabul etmeye hazır olan okuyucu cihaza en fazla 4 santimetre mesafede olmak gerekiyor; bu sebeple bilginiz dışında temassız işlem yapılması olası değil.