skip to Main Content

Microsoft Teams, Microsoft 365 ürün ailesinin bir parçası olarak Microsoft tarafından geliştirilen tescilli bir iş iletişimi platformudur. Öncelikle, çalışma alanı sohbeti ve video konferans, dosya depolama ve uygulama entegrasyonu sunan benzer hizmet Slack ile rekabet eder. Skype Kurumsal ve Microsoft Classroom dahil olmak üzere Microsoft tarafından işletilen diğer kurumsal mesajlaşma ve işbirliği platformlarının yerini alıyor. COVID-19 salgını boyunca, Teams ve Zoom ve Google Meet gibi diğer yazılımlar, birçok toplantı sanal bir ortama taşındığından büyük ilgi gördü. 2021 itibariyle aylık yaklaşık 250 milyon kullanıcıya sahiptir.

Microsoft Teams Özellikleri

Sohbet – Chats

Ekipler, kullanıcıların sohbetler aracılığıyla iletişim kurmasını sağlar. Sohbetler kalıcıdır, bu nedenle kullanıcıların Skype Kurumsal’dan farklı olarak bir konuşma geçmişini kontrol etmesi gerekmez. Ekipler, kullanıcıların sohbetler sırasında metni biçimlendirmesine, emoji kullanmasına izin verir. Kullanıcılar bir mesajı acil veya önemli olarak işaretlemeyi seçebilir. Önemli mesajlar kırmızı bir tarafla gösterilir.

Ekipler

Ekipler, toplulukların, grupların veya ekiplerin belirli bir URL veya ekip yöneticisi veya sahibi tarafından gönderilen davet yoluyla katılmasına izin verir. Teams for Education, yöneticilerin ve öğretmenlerin sınıflar, profesyonel öğrenim toplulukları (PLC’ler), personel üyeleri ve herkes için belirli ekipler oluşturmasına olanak tanır.

Kanallar

Bir ekip içinde üyeler kanallar kurabilir. Kanallar, ekip üyelerinin e-posta veya grup SMS’i (mesajlaşma) kullanmadan iletişim kurmasını sağlayan konuşma konularıdır. Kullanıcılar, metinlerin yanı sıra resimler, GIF’ler ve özel yapım resim makroları ile gönderilere yanıt verebilir.

Doğrudan mesajlar, kullanıcıların bir grup insan yerine belirli bir kullanıcıya özel mesaj göndermesine olanak tanır.

Bağlayıcılar, kanala bilgi gönderebilen üçüncü taraf hizmetlerdir. Bağlayıcılar arasında MailChimp, Facebook Pages, Twitter, PowerBI ve Bing News bulunur.

Grup Konuşmaları

Anlık mesajlaşma, sesli aramalar (VoIP) ve görüntülü aramaları istemci yazılımı içinde paylaşmak için geçici gruplar oluşturulabilir.

Telefon Hizmetleri

Ekipler (isteğe bağlı bir ekstra olarak), “çağrılar” adı verilen genel anahtarlamalı telefon şebekesi (PSTN) telefon sistemine bağlantıyı destekler ve bir kullanıcının ekipleri bir telefonmuş gibi kullanmasına ve insanların arayabileceği ve numaraları arayabileceği bir numaraya sahip olmasına olanak tanır.

Toplantı

Toplantılar planlanabilir veya geçici olarak oluşturulabilir ve kanalı ziyaret eden kullanıcılar bir toplantının devam etmekte olduğunu görebilir. Toplantısıya davet etmek için Microsoft Outlook eklentisi de vardır. Bu, bir toplantı bağlantısı aracılığıyla bağlanabilen binlerce kullanıcıyı destekler.

Ekiplerin Canlı Etkinlikleri

Teams Live Events, kullanıcıların, Yammer veya Microsoft Stream’de 10.000 katılımcıya yayın yapma yeteneğiyle Skype Toplantı Yayını’nın yerini alıyor.

Ara Odalar

Ara odalar, kullanıcıların bir toplantıyı küçük gruplara ayırmasına olanak tanır. Kullanıcılar bu özelliği bir toplantı sırasında veya öncesinde etkinleştirebilir.

Ön Sıra – Front Row

Front Row, katılımcıların toplantı düzenini ayarlamasına, konuşmacıyı veya içeriği, katılımcı video beslemesi altta olacak şekilde galerinin ortasına yerleştirmesine olanak tanır.

Eğitim

Öğretmenlerin Office 365 for Education abonelerinin kullanımına sunulan Ödevler sekmesini kullanarak öğrenci ödevlerini dağıtmasına, geri bildirim sağlamasına ve not vermesine olanak tanır. Sınavlar, Office Forms ile entegrasyon yoluyla öğrencilere de atanabilir.

Protokoller

Microsoft Teams, Microsoft’a özgü bir dizi protokole dayanmaktadır. Video konferanslar, Skype tüketici sürümünden bilinen MNP24 protokolü üzerinden gerçekleştirilir. Skype Kurumsal’ın MS-SIP protokolü artık Teams ve istemcileri birbirine bağlamak için kullanılmamaktadır. SIP ve H.323 tabanlı VoIP ve video konferans istemcileri, Microsoft Teams sunucularına bağlanmak için özel ağ geçitlerine ihtiyaç duyar. Etkileşimli Bağlantı Kuruluşunun (ICE) yardımıyla, eşler arası mümkün değilse, Ağ adresi çeviri yönlendiricilerinin ve kısıtlayıcı güvenlik duvarlarının arkasındaki istemciler de bağlanabilir.

Entegrasyonlar

Microsoft Teams, tümleştirme pazarı olan Microsoft AppSource aracılığıyla kullanılabilen yüzlerce tümleştirmeye sahiptir. 2020’de Microsoft, entegre dil toplantı kontrolleri sunmak için dil yorumlaması sunan bulut tabanlı bir çözüm olan KUDO ile ortaklık kurdu.

Microsoft Teams İndir – Download Linki


Apple Mac Teams Yükleme Videolu Anlatım

Geçmişi

Microsoft, Teams’i New York’taki bir etkinlikte duyurdu ve hizmeti 14 Mart 2017’de dünya çapında başlattı. Şirket merkezindeki dahili bir hackathon sırasında oluşturuldu ve şu anda Microsoft kurumsal başkan yardımcısı Brian MacDonald tarafından yönetiliyor. Chromium işleme motorunu ve Node.js JavaScript platformunu birleştiren GitHub’ın Electron çerçevesinin üstünde geliştirilen web tabanlı bir masaüstü uygulamasıdır.

Microsoft Teams İndir
Microsoft Teams İndir

29 Ağustos 2007’de Microsoft, Parlano’yu ve kalıcı grup sohbet ürünü MindAlign’ı satın aldı. 4 Mart 2016’da Microsoft, Slack için 8 milyar dolar teklif etmeyi düşündü, ancak Bill Gates, şirketin bunun yerine Skype’ı geliştirmeye odaklanması gerektiğini belirterek satın almaya karşı çıktı. iş için. Uygulamalar ve Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Qi Lu, Slack’i satın alma girişimine öncülük ediyordu. O yılın ilerleyen saatlerinde Lu’nun ayrılmasından sonra Microsoft, 2 Kasım 2016’da Slack’e doğrudan rakip olarak halka duyurdu.

Slack, New York Times’ta rakip hizmeti kabul eden tam sayfa bir reklam yayınladı. Slack, Fortune 100 listesinde 28 şirket tarafından kullanılsa da The Verge, şirketlerinin mevcut Office 365 aboneliğinde herhangi bir ek ücret ödemeden benzer bir işlev sağlaması durumunda yöneticilerin hizmet için ödeme yapmayı sorgulayacaklarını yazdı. ZDNet, o sırada Teams’in abonelik dışındaki üyelerin platforma katılmasına izin vermediği ve küçük işletmeler ile serbest çalışanların geçiş yapma ihtimalinin düşük olduğu için şirketlerin aynı hedef kitle için rekabet etmediğini bildirdi. Microsoft o zamandan beri bu işlevi ekledi. Bu duyuruya yanıt olarak Slack, Google hizmetleriyle ürün içi entegrasyonu derinleştirdi.

3 Mayıs 2017’de Microsoft, Microsoft Teams’in Office 365 Eğitim‘de (eski adıyla Office 365 for Education) Microsoft Classroom’un yerini alacağını duyurdu. 12 Temmuz 2018’de Microsoft, platformun iletişim seçeneklerinin çoğunu ücretsiz olarak sunan, ancak kullanıcı sayısını ve ekip dosyası depolama kapasitesini sınırlayan Microsoft Teams’in ücretsiz bir sürümünü duyurdu.

Ocak 2019’da Microsoft, perakende çalışanları için Microsoft Teams’in farklı bilgisayarlar arasında birlikte çalışabilirliğini geliştirmek amacıyla “First Line Workers”ı hedefleyen bir güncelleme yayınladı.

Eylül 2019’da Microsoft, Skype Kurumsal‘ın aşamalı olarak Teams lehine kaldırılacağını duyurdu; Barındırılan Skype for Business Online, o ay yeni Office 365 müşterileri için durduruldu ve 31 Temmuz 2021’de tamamen durduruldu.

19 Kasım 2019’da Microsoft, Microsoft Teams’in 20 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını duyurdu. Bu, o yılın Temmuz ayında 13 milyon olan bir artıştı. 2020’nin başlarında Wi-Fi veya hücresel veri üzerinden akıllı telefonlarda ve tabletlerde bas-konuş kullanan bir “Walkie Talkie” özelliğini duyurdu. Bu özellik, müşterilerle konuşan veya günlük operasyonları yürüten çalışanlar için tasarlandı. 19 Mart 2020’de Microsoft, Microsoft Teams’in kısmen COVID-19 salgını nedeniyle günlük 44 milyon kullanıcıya ulaştığını duyurdu. Microsoft, Nisan 2020’ye kadar Microsoft Teams’in günlük 75 milyon kullanıcıya ulaştığını bildirdi. Nisan ayında tek bir günde 4,1 milyar toplantı tutanağı kaydedildi.

22 Haziran 2020’de Microsoft, satın aldığı video oyunu canlı yayın hizmeti Mixer’ın o yılın Temmuz ayında kapanacağını ve personelinin Microsoft Teams bölümüne transfer edileceğini duyurdu.