Skip to content

Micorosoft Direct Routing yani Doğrudan Yönlendirme, desteklenen ve müşteri tarafından sağlanan bir Oturum Sınırı Denetleyicisini (SBC) Telefon Sistemine bağlamanıza olanak tanır. Bu yetenekle, aşağıdaki şemada gösterildiği gibi, Microsoft Teams istemcisiyle şirket içi Genel Anahtarlamalı Telefon Ağı (PSTN) bağlantısını yapılandırabilirsiniz:

Microsoft Office 365 Teams Direct Routing Dogrudan yonlendirme
Microsoft Office 365 Teams Direct Routing Dogrudan yonlendirme semasi

Not: Skype for Business Online ayrıca müşteri tarafından sağlanan bir SBC’yi eşleştirmenize izin verir, ancak bunun için şirket içi Skype Kurumsal Sunucu dağıtımı veya SBC ile Microsoft Bulut arasında Bulut Bağlayıcı adlı özel bir Skype Kurumsal sürümü gerekir. Bu senaryo hibrit ses olarak bilinir. Buna karşılık, desteklenen SBC ile Microsoft Bulut arasında doğrudan bir bağlantıya izin verir.

Önemli: Cloud Connector Edition, Skype for Business Online ile birlikte 31 Temmuz 2021’de kullanımdan kaldırılacaktır. Kuruluşunuz Teams’e yükselttikten sonra, şirket içi telefon ağınızı Teams’e nasıl bağlayacağınızı öğrenin.

Doğrudan Yönlendirme ile SBC’nizi hemen hemen her telefon hattına bağlayabilir veya üçüncü taraf PSTN ekipmanıyla ara bağlantı kurabilirsiniz.

Doğrudan Yönlendirme (Direct Routing) şunları yapmanızı sağlar:

 • Bir Telefon Sistemi ile hemen hemen her PSTN hattını kullandırır.
 • Telefon Santrali (PBX), analog cihazlar ve Teams gibi müşteriye ait telefon ekipmanı arasında birlikte çalışabilirliği yapılandırın.

Microsoft ayrıca Calling Plan gibi bulutta ses çözümleri de sunar. Ancak, aşağıdaki durumlarda kuruluşunuz için karma bir ses çözümü en iyisi olabilir:

 • Microsoft Arama Planı ülkenizde mevcut değil.
 • Kuruluşunuz, üçüncü taraf analog cihazlara, çağrı merkezlerine vb. bağlantı gerektiriyor.
 • Kuruluşunuzun bir PSTN taşıyıcısıyla mevcut bir sözleşmesi var.

Direct Routing, Microsoft Arama Planı için ek lisansa sahip kullanıcıları da destekler.

Doğrudan Yönlendirme ile, kullanıcılar planlanmış bir konferansa katıldığında, arama numarası, uygun lisans gerektiren Microsoft Sesli Konferans hizmeti tarafından sağlanır. Dış arama sırasında, Microsoft Sesli Konferans hizmeti, uygun lisans gerektiren çevrimiçi arama özelliklerini kullanarak aramayı gerçekleştirir. (Bir kullanıcının Microsoft Sesli Konferans lisansı yoksa, çağrının Doğrudan Yönlendirme üzerinden yönlendirileceğini unutmayın.)

Doğrudan Yönlendirme dağıtımınızı planlamak, başarılı bir uygulamanın anahtarıdır. Bu makale, altyapı ve lisanslama gereksinimlerini açıklar ve SBC bağlantısı hakkında bilgi sağlar:

 • Altyapı gereksinimleri
 • Lisanslama ve diğer gereksinimler
 • SBC alan adları
 • SBC için herkese açık güvenilir sertifika
 • SIP Sinyali: FQDN’ler
 • SIP Sinyalizasyonu: Bağlantı Noktaları
 • Medya trafiği: Bağlantı noktası aralıkları
 • Desteklenen Oturum Sınır Denetleyicileri (SBC’ler)

Doğrudan Yönlendirme’deki yenilikler

SIP desteği
1 Haziran 2022’de Microsoft, sip-all.pstnhub.microsoft.com ve sip-all.pstnhub.gov.teams.microsoft.us FQDN’lerine yönelik desteği Doğrudan Yönlendirme yapılandırmasından kaldıracaktır.

1 Haziran’dan önce herhangi bir işlem yapılmazsa, kullanıcılar Doğrudan Yönlendirme yoluyla arama yapamaz veya alamaz.

Hizmet etkisini önlemek için:

 • Herhangi bir sınıflandırma veya ACL kuralı için önerilen alt ağları kullanın: (52.112.0.0/14 ve 52.120.0.0/14).
 • Doğrudan Yönlendirme için Oturum Sınırı Kontrollerini yapılandırırken sip-all FQDN’yi kullanmayı bırakın.

TLS sertifikaları
Microsoft 365, Teams ve diğer hizmetleri farklı bir Kök Sertifika Yetkilisi (CA) kullanacak şekilde güncelliyor.

Sertifika yetkilileri
1 Şubat 2022’den itibaren, Doğrudan Yönlendirme SIP arabirimi, yalnızca Microsoft Güvenilen Kök Sertifika Programının parçası olan Sertifika Yetkilileri (CA’lar) tarafından imzalanmış sertifikalara güvenecektir. Servis etkisinden kaçınmak için aşağıdaki adımları izleyin:

SBC sertifikanızın Microsoft Güvenilir Kök Sertifika Programının bir parçası olan bir CA tarafından imzalandığından emin olun. Sertifikanızın Genişletilmiş Anahtar Kullanımı (EKU) uzantısının “Sunucu Kimlik Doğrulaması” içerdiğini doğrulayın.

Replace Headers
Nisan 2022’den itibaren, Doğrudan Yönlendirme, Değiştirilen başlıklara sahip SIP isteklerini reddedecektir. Microsoft’un Replaces üstbilgisini Oturum Sınırı Denetleyicisine (SBC) gönderdiği akışlarda herhangi bir değişiklik yoktur.

SBC yapılandırmalarınızı kontrol edin ve SIP isteklerinde Replaces başlıklarını kullanmadığınızdan emin olun.

TLS1.0 ve 1.1

Müşterilerimize sınıfının en iyisi şifrelemeyi sağlamak için Microsoft, Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) 1.0 ve 1.1 sürümlerini kullanımdan kaldırmayı planlamaktadır. 3 Nisan 2022’de Microsoft, Doğrudan Yönlendirme SIP arabirimi için TLS1.2 kullanımını zorlayacaktır.

Herhangi bir hizmet etkisinden kaçınmak için SBC’lerinizin TLS1.2’yi destekleyecek şekilde yapılandırıldığından ve aşağıdaki şifre paketlerinden birini kullanarak bağlanabildiğinden emin olun:

 • TLS_ECDHE_RSA_WITH_AES_256_GCM_SHA384 yani ECDHE-RSA-AES256-GCM-SHA384
 • TLS_ECDHE_RSA_WITH_AES_128_GCM_SHA256, yani ECDHE-RSA-AES128-GCM-SHA256
 • TLS_ECDHE_RSA_WITH_AES_256_CBC_SHA384 yani ECDHE-RSA-AES256-SHA384
 • TLS_ECDHE_RSA_WITH_AES_128_CBC_SHA256, yani ECDHE-RSA-AES128-SHA256

Kaynak: https://docs.microsoft.com/en-us/microsoftteams/direct-routing-whats-new

Microsoft Teams için Doğrudan Yönlendirme – iş telefonu aramaları yapın ve alın

Kuruluşlar, video konferans, dosya paylaşımı ve sohbet için Teams’i zaten kullanıyor. Microsoft Telefon Sistemi Doğrudan Yönlendirme, kuruluşların harici telefon hatlarını bağlamasına ve Teams’i bir ofis telefon sistemi olarak kullanmasına olanak tanıyan Teams içindeki hizmettir.

Ribbon, Teams’i bir telekom sağlayıcısına (diğer adıyla telefon hatları) bağlamak için gereken Microsoft sertifikalı Oturum Sınırı Denetleyicisini (SBC) sağlar. Microsoft Teams, dünyanın geri kalanına bağlanmak için yaygın olarak SIP Trunks olarak adlandırılan IP tabanlı ses bağlantılarını kullanır. Ribbon’un SBC’leri bu bağlantıları güvence altına alır ve birlikte çalışabilirliği garanti eder, böylece kuruluşlar dünya çapında yüzlerce hizmet sağlayıcı arasından seçim yapabilir.

Kuruluşlar, ihtiyaçlarına bağlı olarak tüm iş aramaları için Teams’i kullanabilir veya eski bir Telefon Santralinden yavaş yavaş geçiş yapabilir. Teams istemcileri bir PC/Mac veya akıllı telefon üzerinde çalıştığından, kullanıcılar bağlı ve üretken kalarak hemen hemen her yerden, herhangi bir cihazdan arama yapabilir ve alabilir.