Skip to content

FreeDOS (eski adıyla Free-DOS ve PD-DOS ), IBM PC uyumlu bilgisayarlar için ücretsiz bir işletim sistemidir. Eski yazılımları çalıştırmak ve gömülü sistemleri desteklemek için eksiksiz bir DOS uyumlu ortam sağlamayı amaçlamaktadır.

FreeDOS, bir disket veya USB flash sürücüden başlatılabilir. Sanallaştırma veya x86 öykünmesi altında iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

MS-DOS‘un çoğu sürümünün aksine, FreeDOS, GNU Genel Kamu Lisansı koşulları altında lisanslanan ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımdan oluşur. Bu nedenle, temel dağıtımı lisans ücreti veya telif ücreti gerektirmez ve özel dağıtımların oluşturulmasına izin verilir. Bununla birlikte, FreeDOS projesinin bir parçasını oluşturan diğer paketler, değiştirilmiş bir MIT Lisansı altında dağıtılan 4DOS gibi, korunmaya değer olduğu düşünülen GPL olmayan yazılımları içerir.

Freedos Tarihçesi/Geçmişi

FreeDOS projesi, Microsoft’un MS-DOS‘u artık satmayacağını veya desteklemeyeceğini duyurmasının ardından 29 Haziran 1994’te başladı . O zamanlar öğrenci olan Jim Hall DOS’un kamuya açık bir versiyonu olan PD-DOS’un geliştirilmesini öneren bir manifesto yayınladı. Birkaç hafta içinde, Pat Villani ve Tim Norman gibi diğer programcılar projeye katıldı. Bunların arasında, bir çekirdek (Villani tarafından), COMMAND.COM komut satırı yorumlayıcısı (Villani ve Norman tarafından) ve çekirdek yardımcı programlar (Hall tarafından), yazdıkları veya kullanılabilir buldukları kodun havuzlanmasıyla oluşturuldu. Bir süredir proje Morgan “Hannibal” Toal tarafından sürdürüldü. Son FreeDOS 1.0 dağıtımından önce FreeDOS’un birçok resmi yayın öncesi dağıtımı olmuştur. FreeDOS’un resmi olmayan bir dağıtımı olan GNU / DOS, sürüm 1.0 yayımlandıktan sonra durduruldu. Blinky the Fish, FreeDOS’un maskotudur. Bas Snabilie tarafından tasarlanmıştır.

Dağıtım

2 Ocak 2012’de yayınlanan FreeDOS 1.1, bir CD-ROM görüntüsü olarak indirilebilir: yalnızca çekirdeği ve temel uygulamaları içeren sınırlı bir yükleme diski ve daha birçok uygulamayı (oyunlar, ağ, geliştirme, vb.), mevcut değil, ancak daha yeni, daha eksiksiz 1.2. Eski sürüm 1.0 (2006), biri normal kullanıcıları hedefleyen 8 MB yükleme CD’si ve diğeri de projenin kaynak kodunu içeren daha büyük 49 MB canlı CD olan iki CD’den oluşuyordu.

FreeDOS ile Windows Arasındaki Fark Nedir?

Laptop veya masaüstü bilgisayar alacak olan kişiler, bilgisayar özelliklerini incelediklerinde bazı modellerin FreeDOS işletim sistemine sahip olduğunu görürler. Ve bu FreeDOS işletim sistemine sahip olan modeller, Windows yüklü bilgisayarlara göre 400-500 TL daha ucuzdur. Bunun sebebi Windows’un ücretli olması ve aldığınız bilgisayarla birlikte Windows lisansını da satın almanızdan kaynaklanmaktadır.

Eğer elinizde halihazırda bir Windows lisansı varsa veya satın alacağınız PC’de Linux işletim sistemini kullanacaksanız FreeDOS tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Böylelikle Windows için ekstra ücret ödemenize gerek kalmayacaktır.

Sanıldığının aksine içinde işletim sistemi bulunmayan bilgisayarlara verilen bir ad değil, kendi başına gayet de gelişmiş bir dos klonudur. Kendi özel paket yöneticisi olup istediğiniz paketi unix klonlarında olduğu gibi rahatça kurup komut satırından erişebilirsiniz.

Freedos Laptop mu Windows’lu Laptop mu Alınır?

Eğer siz Windows yüklemekle uğraşamam veririm parasını alırım derseniz Windows’lu bir laptop seçebilirsiniz, ayrıca windows lisansım yok ve laptobum mutlaka orjinal Windows kullansın derseniz Windows yüklü bir lapto alabilirsiniz, seçim sizin ancak Freedos bir bilgisayar alırsanız da kesin garanti dışıdır , 2. Kalite üründür , spottur veya işe yaramaz diye düşünmeyin. Monster Bilgisayar Laptop modellerini genellikle Freedos olarak sunmaktadır.

Freedows Bilgisayara Windows 10 Kurulumu