2017 Linux için çok iyi bir basamak oldu, gtk4, wayland, butterfs gibi bir çok yenilik ve güncelleme kullanıma sürülmeyi bekliyor. Ubuntu radikal bir karar alarak Unity yerine Gnome3 kullanmayı tercih etti, belki KDE kullansa Unity’ye daha yakın kullanım sağlayabilirdi, fakat bir Budgie kullanıcıs olarak, Gnome 3’ü tercih ettiğimi söyleyebilirim.

 

Bu yıl kullandığım, denediğim en iyi Linux dağıtımları şunlar:

 

Arch

Archlabs

BunsenLabs’den ilham alan bu dağıtım, kutudan çıktığı haliyle en güzel görünen ve kullanışlı Arch Linux deneyimini sunuyor. Openbox arayüzü, tint2 ve Conky sayesinde bilgisayardan en çok bilgiyi uğraşmadan alabiliyorsunuz. En yüksek kişiselleştirilme özelliğine sahip arayüzlerden birine sahip.

2017 En İyi Linux Dağıtımları

Manjaro i3wm

Manjaro en popüler Arch Linux dağıtımlarından biri, ek olarak i3wm arayüzüyle kullanınca, sürekli geri dönüp kullanmak isteyeceğiniz bir dağıtım ortaya çıkıyor. i3 klavye odaklı en modern arayüzlerden biri ve bilgisayarı sadece 3-4 tuşla kullanabiliyorsunuz. Mutlaka deneyin ve öğrenmeye çalışın, ilk gün biraz zor gelebilir ama 1-2 gün içinde alışıyorsunuz.

2017 En İyi Linux Dağıtımları

Debian

Devuan ve Devuan Tabanlı Dağıtımlar

 

Debian kullanıp systemd’nin yarattığı hem yazılımsal hem de ideolojik (özgür yazılım gibi) sorunlardan sıkılanlar ve Debian’a benzer yeni bir dağıtım kullanmak isteyenler için çok güzel bir dağıtım. (Biraz daha basitleştirilmiş hali olan Refracta kullanmanızı öneririm.)

2017 En İyi Linux Dağıtımları

MX Linux

Debian ve Antix temelli modern bir dağıtım. Debian yeni kullanıcılara zor geleceği için bu dağıtımı kullanmalarını öneririm.

2017 En İyi Linux Dağıtımları

Ubuntu

Ubuntu tabanlı dağıtımlar birbiriyle büyük ölçüde arayüz açısından fark ediyor. Bu yüzden ben kendi kullandığım Ubuntu Budgie’yi tavsiye etsem bile size kullanımı zor gelebilir. Kendiniz seçmenizi öneririm. Görünümü ve kullanımı en modern arayüzlerden biri.

2017 En İyi Linux Dağıtımları

 

Bunlar dışında herhangi bir dağıtım önerisinde bulunamıyorum çünkü bir çoğu, özellikle Solus gibi, çok iyi dağıtımlar olsa bile hala stabilite konusunda sorunlar yaşıyor ve yeni kullanıcılar için güvenilir değiller.

Sizin de önerileriniz varsa yazabilirsiniz.

Teşekkürler.